Τετάρτη 4 Μαΐου 2011

Καβάλα-ΠΑΟΚ 62-64

Ο "Δικέφαλος" επικράτησε (62-64) για δεύτερη φορά των "Αργοναυτών" και θα κοντραριστεί με τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, στα οποία πέρασε μετά από 11 χρόνια. Κορυφαίοι οι Μάρσαλ, Δέδας και Ντόζιερ

Επιτέλους στην τετράδα του πρωταθλήματος! Έπειτα από 11 ολόκληρα χρόνια ο ΠΑΟΚ θα δώσει το παρών στην ημιτελική φάση της Α1, στην οποία την τελευταία φορά που βρέθηκε ήταν το 2000. Ο "Δικέφαλος" επικράτησε με 64-62 της Καβάλας και πλέον στη β' φάση των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του ματς. Ο Στίγκερς ήταν αυτός που έδωσε το σημαντικό προβάδισμα με βολές 10'' πριν το τέλος (62-64), για να μην εκμεταλλευτεί στην συνέχεια η μακεδονική ομάδα την τελευταία επίθεση και τον ΠΑΟΚ με κορυφαίους τους Μάρσαλ, Ντόζιερ και Δέδα να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη.

"Πόνεσε" αμυντικά αλλά... διορθώθηκε
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού θύμισε τον αγώνα στο "Παλατάκι" μιας και ο ΠΑΟΚ ήταν κακός στην άμυνα. Η Καβάλα προηγήθηκε 17-9, ο "Δικέφαλος" αντέδρασε (18-17) και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-17. Στην συνέχεια ο Ντόζιερ πήρε την σκυτάλη από τον Μάρσαλ που "τραβούσε" το κουπί μέχρι εκείνη την στιγμή στο σκοράρισμα και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με έξι πόντους (24-30) καθώς σημαντικό ήταν το γεγονός πως βελτιώθηκε αμυντικά. Η ομάδα του Πρίφτη πάντως αντέδρασε αφού εκμεταλλεύτηκε και το ότι είχε εκτελέσει 14 βολές (αντί τριών του ΠΑΟΚ), με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με σκορ 35-34. To τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο.

Πολύτιμη βοήθεια από Δέδα, ψυχραιμία στο τέλος
Το συγκεκριμένο διάστημα τον ΠΑΟΚ ουσιαστικά κρατούσε όρθιο ο Γιώργος Δέδας που αποτελούσε λίρα... 100 και πετυχαίνοντας 13 πόντους (μέχρι το 51-53 στο 30') έδωσε πολύτιμες ανάσες στους "ασπρόμαυρους". Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε ένα μικρό προβάδισμα (51-56) στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου αλλά η Καβάλα, που συνέχιζε να παίρνει βοήθειες από τον Παλάσιο ο οποίος δεν περιορίστηκε από τον Στίγκερς, συνέχιζε να βρίσκεται κοντά στο σκορ.  Στο 37' ο πίνακας του γηπέδου "έδειχνε" 60-60 και ο Μάρσαλ περίπου 1' πριν το τέλος έκανε το 61-62. Στο τέλος του ματς ο "Δικέφαλος"εκμεταλλευόμενος και κάποιες άστοχες βολές του Παλάσιο έδειξε χαρακτήρα, είχε ψυχραιμία με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 64-62 και να προκριθεί στην επόμενη φάση.
Οι πόντοι:
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): ΜακΙντος 4, Παλάσιο 22 (1), Κοστόφ 10 (1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 1, Σίμονς 8, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 7 (1), Καραποστόλου 2, Αγγελόπουλος 8, Ντεντιγιέρ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 13 (1), Κρίστμας 3 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 13 (3), Ντοζίερ 15, Στίγκερς 2, Μπούλιαν 4, Γιαννακίδης 3 (1), Καλές, Γκεσέφσκι 9 (1).
12-9 ΜακΙντος
14-9 Παλάσιο (8-0 σερί η Καβάλα κάτι που αναγκάζει τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ)
17-9 Κοστόβ
17-11 Ντόζιερ
17-12 1/1 βολή Ντόζιερ
18-12 1/2 βολές Στεφανίδης
18-15 Μάρσαλ
18-17 2/2 βολές Μπούλιαν (1-8 σερί για τον ΠΑΟΚ)
24-28 Ντόζιερ
24-30 Μάρσαλ (πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 9 πόντους)
26-30 Καραποστόλου
27-30 1/2 βολές Παλάσιο
29-30 2/2 βολές Γιόροβιτς (12 βολές έχει εκτελέσει η Καβάλα, τρεις ο ΠΑΟΚ)
31-30 Παλάσιο (7-0 σερί η Καβάλα)
31-32 Ντόζιερ
33-32 2/2 βολές Παλάσιο
35-32 Αγγελόπουλος
35-34 Ντόζιερ
Ημίχρονο 35-34
Βελτιώθηκε ο ΠΑΟΚ στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο (δέχτηκε 15 πόντους αντί 20 του πρώτου) αλλά επιθετικά τα περιμένει σχεδόν όλα μόνο από τους Ντίοζιερ και Μάρσαλ που έχουν πετύχει 11 και 9 πόντους αντίστοιχα. Αξίζει να σημειωθεί η μεγάλη διαφορά που έχουν οι δύο ομάδες στις ελεύθερες βολές που έχουν εκτελέσει, μιας και η Καβάλα (πρώτος σκόρερ της ο Παλάσιο με 11 πόντους και 7/8 βολές) έχει βρεθεί στη γραμμή της.... φιλανθρωπίας 14 φορές (οι 12 βολές ήταν εύστοχες), ενώ ο ΠΑΟΚ μόλις τρεις (όλες ήταν εύστοχες)
Απομένουν 3:30 για το τέλος
2' για το τέλος (60-60)
61-60 1/2 βολή Παλάσιο
61-62 Μάρσαλ
23'' για το τέλος
62-62 1/2 βολές Παλάσιο
Τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ
Φάουλ από Παλάσιο σε Στίγκερς
62-64 2/2 βολές Στίγερς
62-64 Τελικό
Μικρά μικρά
Έχει δημιουργηθεί ένας χώρος στο γήπεδο για τους Καβαλιώτες ΠΑΟΚτσήδες που βρίσκονται στο κλειστό της "Καλαμίτσας"
Ο Πηλοΐδης μαζί τους Παπαπέτρου και Ψαριανό αποτελούν το τρίο των διαιτητών του αγώνα, μιας και ο Σχοινάς δήλωσε κώλυμα και έτσι ο πρώτος τον αντικατέστησε