Δευτέρα 30 Μαΐου 2011

ρούλης-ΠΑΟΚ 73-70

Ο ΠΑΟΚ έχασε στις λεπτομέρειες το δεύτερο παιχνίδι της σειράς στο Αλεξάνδρειο, παρότι ήταν πολύ καλός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα μας δεν βρήκε τις κατάλληλες λύσεις στα κρίσιμα σημεία της 4ης περιόδου, δεν είχε καθαρό μυαλό, κυρίως στην άμυνα και στα ριμπάουντ, ενώ και στην επίθεση δεν λειτούργησε όπως θα έπρεπε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη ζεστό, να χτυπάει από την περιφέρεια την άμυνα του ΠΑΟΚ και να προηγείται γρήγορα με 8-2 και 10-4. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Γιαννακίδη και τον Ντόζιερ σε καλή ημέρα και ισοφάρισε σε 12-12. ενώ πέρασε και μπροστά με 18-20, πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20.Πόντο πόντο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα, παρά το ότι το σκορ έδειχνε να πηγαίνει ψηλά, κάτι που θεωρητικά δεν συμφέρει την ομάδα μας.
Το ημίχρονο έληξε 38-38, με τον ΠΑΟΚ να χτυπάει μέσα στο καλάθι και τον Άρη να βασίζεται κυρίως στα σουτ 3 πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με εκπληκτική άμυνα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει τον Άρη στους 2 πόντους για 7 περίπου λεπτά. Αλλά το μόνο που κατάφερε στην επίθεση, ήταν να πάρει μια διαφορά 4 πόντων, αφού έχασε πολλές ευκαιρίες να πάρει μεγαλύτερη διαφορά.
Έτσι, η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με μόλις 1 πόντο, 48-49.
Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα μας έδειξε να έχει προβλήματα μέσα στο καλάθι, αφού ο Μαρκόπουλος έκανε το λάθος να μην αποσύρει τον Ντόζιερ όταν είχε 3 φάουλ, με αποτέλεσμα να τον έχει στον πάγκο για πολύ ώρα με 4.
Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ βρήκε απάντηση στο σκοράρισμα του Μπάβσιτς με τον εκπληκτικό Στίγγερς, που σκόραρε σχεδόν μόνος στην 4η περίοδο.
Με το σκορ στο 68-66, ο ΠΑΟΚ έπαιξε καταπληκτική άμυνα για 23 δευτερόλεπτα, αλλά την κρίσιμη στιγμή ο Σλούκας βρήκε τον Μπάβσιτς κάτω από το καλάθι και αυτός έκανε το 70-66. Ο Στίγγερς έκανε 1/2 βολές στην επόμενη επίθεση και ουσιαστικά εκεί τελείωσε το παιχνίδι, αφού απέμεναν 16 δεύτερα.
Ψύχραιμος ο Χαραλαμπίδης, έκανε το 72-67 από τη γραμμή, ενώ το τρίποντο του Ντόζιερ στα 2 δευτερόλεπτα δεν ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ.
Το παιχνίδι ήταν ίδιο με αυτό της Πέμπτης, με τους ρόλους αντεστραμμένους. Ο ΠΑΟΚ είχε σε κακή ημέρα τον Μάρσαλ, που δεν έβαλε κρίσιμα σουτ, ενώ δεν μπόρσεσε να πάρει σκορ από παίκτες κλειδιά, όπως ο Δέδας και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις για Χαραλαμπίδη και Μπάβσιτς, που έκαναν ζημιά.