Κυριακή 10 Ιουλίου 2011

Φιλικό: ΠΑΟΚ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-2

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να ικανοποιήσει τους χιλιάδες οπαδούς του προσφέροντάς τους μία νίκη αλλά σκοπός των φιλικών δεν είναι η νίκη. Ο Λάζλο Μπόλονι έκανε τις δοκιμές που ήθελε, τα πόδια των παικτών ήταν βαριά μιας και ήταν μόλις το πρώτο παιχνίδι της προετοιμασίας και ο "Δικέφαλος" ηττήθηκε με 2-1 από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Ο Λάζλο Μπόλονι ήθελε να δει την αγωνιστική ετοιμότητα όλων των παικτών του και χρησιμοποίησε μια ενδεκάδα με όλους τους νεαρούς του παίκτες ενώ η φανερή βελτίωση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο είχε να κάνει με τη χρησιμοποίηση των βασικών παικτών. Συμπεράσματα βγήκαν, τόσο για τις δυνατότητες ορισμένων παικτών όσο και για τις αδυναμίες με αυτή στη θέση του δημιουργικού χαφ να είναι πιο "χτυπητή" απ’ όλες και αυτή στο κέντρο της άμυνας να ακολουθεί.

Αδυναμία σε άμυνα και δημιουργία
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε φανερές αδυναμίες και φανερές… δικαιολογίες γι’ αυτές. Στην ενδεκάδα υπήρχαν πολλά νέα παιδιά και ήταν δύσκολο να υπάρχει ομοιογένεια μεταξύ τους. Ιδιαίτερα αμυντικά οι παίκτες που επέλεξε ο Λάζλο Μπόλονι είχαν πρόβλημα συνεννόησης και οι Γερμανοί πλαγιοκοπώντας βρήκαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν ευκαιρίες στα καρέ του Χαλκιά και να φτάσουν στο γκολ με τον Γκριμάλντι στο 18’, ενώ έχασαν και δύο πολύ καλές ευκαιρίες όταν βγήκαν στην κόντρα μετά από λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ στο κέντρο. Δημιουργικά προσπάθησε να βοηθήσει ο Ρομπέρ, ο Αποστολόπουλος πήρε τον καλύτερο βαθμό από τους νέους παίκτες και ο Γεωργίου είχε κάποιες καλές επιθετικά προσπάθειες αλλά δεν είχε ανασταλτικά καλή συνεργασία με τον Σακελλαρίου.

Τον... πλήγωσαν τα στημένα
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς βελτιωμένος με τον Μπόλονι να ρίχνει στον αγώνα τα βασικά του όπλα. Ο "Δικέφαλος" βρήκε ρυθμό, είχε στα πρώτα λεπτά καλή κυκλοφορία της μπάλας και έδειχνε ικανός να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση( έχασε και μια καλή ευκαιρία με τον Βιεϊρίνια. "Πλήρωσε", όμως, για μία ακόμη φορά την αδυναμία του στις στημένες φάσεις με τους Γερμανούς να φτάνουν στο δεύτερο γκολ με κοντινή προβολή του Λουκίνιαρ μετά από προβολή ενώ δύο λεπτά μετά θα μπορούσε να φτάσει και σε τρίτο γκολ. Στο τελευταίο τέταρτο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλπιγγίδη και στο 81’ μείωσε το σκορ με τον Αθανασιάδη να κοντρολάρει άψογα τη σέντρα του Φωτάκη και να εκτελεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στη συνέχεια κυνήγησε την ισοφάριση χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο: Χαλκιάς, Σακελλαρίου, Τσιρίλο, Ιντζίδης, Έτο, Κουρδάκης, Τσουκαλάς, Γεωργίου, Αποστολόπουλος, Ρομπέρ, Μωϋσιάδης
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο: Γλύκος, Έτο, Μαλεζάς, Σαβίνι, Λίνο, Αρίας, Ίβιτς, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

Ο ΑΓΩΝΑΣ
1' Ξεκίνησε το ματς...
2' Αυστηρή κίτρινη κάρτα στον Ιντζίδη
* Ο ΠΑΟΚ παίζει 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθεται ο Χαλκιάς, ενώ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά παίζουν οι Αποστολόπουλος, Ιντζίδης, Τσιρίλο και Σακελλαρίου. Αμυντικά χαφ παίζουν οι Κουρδάκης και Τσουκαλά έχοντας λίγο πιο μπροστά τους τον Ρομπέρ. Στην επίθεση ο Γεωργίου παίζει στα αριστερά, ο Έτο δεξιά και ο Μωϋσιάδης στην κορυφή
3' Σουτ του Ρέσλερ, η μπάλα στην πλάτη του Τσιρίλο και απομακρύνεται
* Ο Λάζλο Μπόλονι από το πρώτο λεπτό έχει βγάλει το μπλοκάκι του και κρατάει σημειώσεις
7' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρ από καλή θέση, μπλοκάρει εύκολα ο Άλμερ
12' Σουτ του Λάμπερτζ, ο Χαλκιάς ελέγχει την μπάλα, η οποία καταλήγει άουτ
16' Από πίεση των μεσοεπιθετικών του ΠΑΟΚ, λάθος του τερματοφύλακας της Φορτούνα, σουτ του Ρομπερ από μακριά, ο Άλμερ προλαβαίνει, όμως, και μπλοκάρει
19' ΓΚΟΛ! 1-0 Για τη Φορτούνα. Αντεπίθεση των Γερμανών από τα αριστερά, η μπάλα κατέληξε στον Γκριμάλντι, που απέναντι από τον Χαλκιά άνοιξε το σκορ
* Μετά από 23 λεπτά παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ δείχνει να αντιμετωπίζει προβλήματα στην άμυνα, λόγω της κακής συνεννόησης των αμυντικών του. Αν μπορεί να πει κανείς ότι υπάρχει κάτι θετικό αυτό είναι η πίεση ψηλά και η προσπάθεια να παίξει ο "Δικέφαλος" με την μπάλα χαμηλά, χωρίς, όμως, αυτή η κυκλοφορία να μετουσιώνεται σε ευκαιρίες
28' Σουτ του Ντουμ, μετά από όμορφη προσπάθεια της Φορτούνα, η μπάλα περνά άουτ
30' Εδώ και λίγη ώρα έχει σηκωθεί για ζέσταμα ο Παναγιώτης Γλύκος
32' Απίστευτη ευκαιρία από τον Γκριμάλντι, ο οποίος στέλνει την μπάλα άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής
33' Εδώ και μερικά λεπτά ο Κουρδάκης έχει αλλάξει θέση με τον Ιντζίδη και αγωνίζεται στο κέντρο της άμυνας πλάι στον Τσιρίλο
36' Tετ α τετ του Χαλκιά με τον Ρέσλερ, αποκρούει ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ
37' Οι αναπληρωματικοί παίκτες του ΠΑΟΚ σηκώθηκαν για ζέσταμα
Φορτούνα Ντίσελντορφ: Άλμερ, Βέμπερ, Λουκίνιαρ, Λανκενέκε, Ντουμ, Μπάισερ, Μπότζεκ, Λάμπερτζ, Γκριμάλντι, Φαντεμπεργκ, Ρεσλερ

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος...
* Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με σύστημα 4-3-3. Ο Γλύκος κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Έτο, Μαλεζάς, Σαβίνι και Λίνο. Στο κέντρο παίζουν οι Αρίας, Φωτάκης και Ίβιτς με τον Κολομβιανό να έχει το νου του στην άμυνα περισσότερο από τους άλλους δύο. Στην επίθεση παίζουν οι Σαλπιγγίδης (δεξιά), Βιεϊρίνια (αριστερά) και Αθανασιάδης.
* Ο ΠΑΟΚ στην ανάπαυλα ζήτησε από τους ανθρώπους της Φορτούνα το δεύτερο ημίχρονο να παιχθεί με τις μπάλες που θα χρησιμοποιήσουν οι "ασπρόμαυροι" στο ελληνικό πρωτάθλημα, κάτι που δέχθηκαν οι Γερμανοί
53' Ο ΠΑΟΚ πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, την ώρα που ο Λάζλο Μπόλονι συνεχίζει να κρατά σημειώσεις στο μπλοκάκι του
54' Σκληρό μαρκάρισμα του Μπότσεκ στον Βιεϊρίνια που δείχνει να πονάει, μετά από άτσαλο πέσιμο στον αγωνιστικό χώρο. Του παρέχονται οι πρώτες βοήθειες. Ο Πορτογάλος δείχνει να πονάει στο αριστερό του γόνατο
55' Όμορφη συνεργασία του Αθανασιάδη με τον Ίβιτς, σουτ του πρώτου με το αριστερό, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Φορτούνα
58' Η πιο μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ μέχρι στιγμής. Ο Βιειρίνια σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω στον Ιβιτς που ήταν σε θέση οφσάιντ
68' ΓΚΟΛ! 2-0 για τη Φορτούνα! Τεράστιο κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρέσλερ, ο Λουκίνιαρ με προβολή από πολύ κοντά διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του
70' Εκπληκτικό σουτ του Βίνγκ, εντυπωσιακή επέμβαση του Γλύκου, η μπάλα παραμένει στα καρέ του ΠΑΟΚ, τελευταία στιγμή ο Μαλεζάς, διώχνει προ του Ρέσλερ
74' Από τα μεγάφωνα ανακοινώθηκε ότι στο γήπεδο βρίσκονται 5.495 θεατές, εκ των οποίων οι 3.000 και παραπάνω είναι οπαδοί του ΠΑΟΚ
75' Κίτρινη κάρτα για τον Έτο
78' Ο Μπόλονι είπε στον Αποστολόπουλο να σηκωθεί για ζέσταμα, ώστε να περάσει στον αγώνα και πάλι
79' Ένταση ανάμεσα σε Έτο και Φάντερμπεργκ. Εν τω μεταξύ ο διαιτητής αποβάλλει τον Τσιρίλο, επειδή, κλώτσησε ένα μπουκάλι από τον πάγκο
80' Εκτέλεση φάουλ του Λίνο, ο Σαλπιγγίδης από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ
81' Γκοοοοοοοοοοοολ! 2-1! Ο ΠΑΟΚ μειώνει στο σκορ με το γκολ του Αθανασιάδη, μετά από σέντρα του Φωτάκη και εξαιρετικό σουτ του σκόρερ του "Δικέφαλου".
87' Σέντρα του Φωτάκη, σουτ στην κίνηση από τον Ίβιτς, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Φορτούνα