Δευτέρα 29 Αυγούστου 2011

ΠΑΟΚ-ΞΑΝΘΗ 1 - 0

Ποδαρικό με το… δεξί έκανε ο ΠΑΟΚ στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας στην Τούμπα της μαχητικής Ξάνθης με το αγαπημένο του σκορ απέναντι στους «ακρίτες», το 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο
Adelino Vierinha στο 6ο λεπτό.

Ο Laszlo Boloni με δεδομένες τις πολλές απουσίες παρέταξε την ομάδα του με πολύ επιθετικό σχήμα και τους Verinha, Γεωργιάδη, Σαλπιγγίδη, Αθανασιάδη από το κέντρο και μπροστά. Αυτό φάνηκε να αποδίδει καρπούς, καθώς μόλις στο 6΄ ο Πορτογάλος με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια, όμως, και ιδιαίτερα μετά το 15΄ οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχαν πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, με αποκορύφωμα το δοκάρι στην κεφαλιά του Καζάκη στο 35΄. Νωρίτερα ο επιθετικός της Ξάνθης είδε τον Μαλεζά να απομακρύνει την μπάλα πάνω στη γραμμή μετά την προσπάθειά του, ενώ και ο Kresic είχε αρκετή δουλειά σταματώντας τους Marcelinho σε τετ α τετ και την εκτέλεση φάουλ του Edimar. Όσο για το «δικέφαλο», το φάουλ του Lino στο 11΄ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ ο Αθανασιάδης στο 27΄ αστόχησε για λίγα εκατοστά με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί τον Viviani, αλλά αυτός στάθηκε στο ύψος του αρχικά μπλοκάροντας το σουτ του Γεωργιάδη στο 55΄ και έπειτα νικώντας τον Αθανασιάδη στο 67΄. Το σουτ του Marcelinho στο 70΄ βρήκε σε ετοιμότητα τον Kresic, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπαλάφας αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Στο 75΄ ήταν η σειρά του Φωτάκη να αστοχήσει από πλάγια θέση, ενώ από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη αύξησε την πίεσή της αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, της έλειπε, όμως, η καλή τελική προσπάθεια. Στο 78΄ ο αγώνας διακόπηκε για υβριστικά συνθήματα εις βάρος του Σοφοκλή Πιλάβιου, αλλά μετά από τέσσερα λεπτά ξεκίνησε και πάλι. Στο 83΄ ακυρώθηκε κακώς ως οφσάιντ τέρμα του Vierinha, αυτό, όμως, δεν επηρέασε την τελική έκβαση της αναμέτρησης, καθώς το 1-0 παρέμεινε.

Τη μεγαλύτερη… ευθύνη για αυτό είχε ο Φωτάκης ο οποίος στις καθυστερήσεις έσωσε την ομάδα του πάνω στη γραμμή μετά το ψηλοκρεμαστό σουτ του Marcelinho.
Σκόρερ: 6΄ Vierinha