Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011

ΠΑΟΚ-Σάμροκ Ρόβερς 2-1

panhgyriko-2

Την πρώτη του νίκη στη φάση των ομίλων του Europa League πανηγύρισε ο Δικέφαλος, ο οποίος με γκολ των Λαζάρ και Βιεϊρίνια επικράτησε των Ιρλανδών με 2-1 και ανέβηκε στην 2ηθέση, μετά τη νίκη της Τότεναμ απέναντι στην Ρούμπιν .

Έχοντας να βρει λύσεις στα  αρκετά προβλήματα απουσιών (Πάμπλο Γκαρσία, Φωτάκης, Κοντρέρας, Μπαλάφας) ο Λάζλο Μπόλονι, κατέβασε την ομάδα με 4-2-3-1 έχοντας αμυντικά χαφ τους Λαζάρ και Αρίας, με τον Ρουμάνο να κάνει πολύ καλό παιχνίδι.
O ΠΑΟΚ λοιπόν κέρδισε αν και  καρδιοχτύπησε τον κόσμο που έδωσε το παρόν στην Τούμπα, όταν είδε την ανύπαρκτη επιθετικά ιρλανδική ομάδα να ισοφαρίζει στο 48' μετά από μεγάλη ολιγωρία της άμυνάς μας που άφησε αμαρκάριστο στη μικρή περιοχή τον Σέπαρντ.
Ασφαλώς αυτό που μετράει στο ποδόσφαιρο είναι η νίκη και οι τρεις βαθμοί τους οποίους ο ΠΑΟΚ πήρε σήμερα δίκαια απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα η οποία ήταν πολύ καλά στημένη και διαβασμένη στο γήπεδο.

Η ομάδα μας είχε σε καλή μέρα τον Βιεϊρίνια, τον Μαλεζά, τον Λαζάρ και τον Ίβιτς που κάλυψαν τις απουσίες συμπαικτών τους -λόγω τραυματισμών-  που είχε σήμερα ο Δικέφαλος.
Οι παίκτες του Μπόλνι χωρίς να πιάσουν σπουδαία απόδοση, σε γενικές γραμμές  είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυκλοφόρησαν την μπάλα και αν ήταν πιο προσεκτικοί στα τελειώματα θα πετύχαιναν μια ακόμα πιο εύκολη νίκη.
Στο παιχνίδι τώρα, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο γήπεδο και αφού τον αισθάνθηκε  1-2 φορές η άμυνα των Rovers, πέτυχε στο 12' να ανοίξει το σκορ με δυνατό σου του Λαζάρ έξω από την περιοχή.

Λίγο αργότερα(21'), ο ίδιος παίκτης μόνος με την εστία των Ιρλανδών, έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μάρεϊ.
Το 1-1 ήρθε στο 48' με κεφαλιά του Σέπαρντ, σε μια φάση που εκτέθηκε για άλλη μια φορά φέτος η άμυνά μας.
Τον κόσμο αλλά και τους συμπαίκτες του λύτρωσε ο Βιεϊρίνια στο 62΄ με ένα άπιαστο σουτ λίγο έξω από την περιοχή των Ιρλανδών, ένα γκολ που έμελε να δώσει το πρώτο τρίποντο στους ομίλους του Europa League
Στη συνέχεια οι παίκτες του Ο' Νιλ ανέβηκαν κάποια μέτρα στο γήπεδο χωρίς να απειλήσουν τον Χαλικά, ενώ ο ΠΑΟΚ μπορούσε, αν πρόσεχε περισσότερο τα τελειώματα των φάσεων που δημιούργησε, να ανεβάσει και άλλο το δείκτη του σκορ.
Το άσχημο, πάντως, για τον Μπόλονι, είναι ο τραυματισμός του Λίνο αλλά και του Αθανασιάδη, έγιναν αναγκαστικές αλλαγές και οι δύο, οπότε οι απώλειες για το ματς της Κυριακής είναι πλέον πέντε.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο (29' Σνάουτσνερ), Ετό, Αρίας, Ίβιτς, Λαζάρ, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (88' Παπάζογλου), Αθανασιάδης (61' Γεωργιάδης)
Shamrock Rovers: Τόμσον, Σάλιβαν, Στήβενς, Μάρει, Ράις, Ο’ Ντόνελ, Σέπαρντ, Ομάν, Τιούρνερ, Ντένεχι,  Πάτερσον

-----------------------------------------
Θυμηθείτε το live του αγώνα
22:05: Έναρξη αγώνα. Στη σέντρα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιτίθεται στην εστία που βρίσκεται στο πέταλο των θυρών 7-8 για το πρώτο ημίχρονο.
2': Κάθετη μπαλιά του Ίβιτς στον Κλάους ο οποίος δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή από το ύψος της περιοχής, με τους Ιρλανδούς να απομακρύνουν σε πλάγιο.
4': 40άρα μπαλιά του Τσιρίλο στην πλάτη της άμυνας των Ιρλανδών, αλλά ο Πορτογάλος ολιγώρησε χαρακτηριστικά. Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ το οποίο περασε ανεκμετάλλευτο.
8': Κάθετη του Αθανασιάδη στον Σαλπιγγίδη, με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει να μπει στη φάση.
11': Σουτ του Βιεϊρίνια έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στα σώματα και να καταλήγει σε κορνερ.
12': ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!!! Το ριμπάουντ από το κόρνερ καταλήγει στον Λαζάρ, ο οποίος με σουτ από τα 30 μέτρα ανοίγει το σκορ!
15': Σουτ από τον Σαλπιγγίδη, έξω από την περιοχή του Τόμσον, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια
 19': Λάθος του Αρίας στο χώρο του κέντρου, με τον Ντένεχυ να κλέβει και να σουτάρει έξω από την περιοχή του Χαλκιά, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι
21': Αντεπίθεση για το Δικέφαλο με το Βιεϊρίνια να σεντράρει για τον Ίβιτς και τον Λαζάρ να κάνει το σούτ μετά το κόψιμο των Ιρλανδών και τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα
22': Σουτ του Ίβιτς έξω από την περιοχή, δύσκολα ο Τόμσον σε κόρνερ
*** Πολλά τα συνθήματα από τις εξέδρες κατά του πρωθυπουργού και της βουλής...
27': Στο έδαφος τραυμάτισμενος ο Λίνο, ο οποίος ζήτα αλλαγή. Έτοιμος ο Σνάουτσνερ να περάσει στο παιχνίδι
29': Αναγκαστική αλλαγή για το Δικέφαλο: Ο Σνάουτσνερ περνα στη θέση του Λίνο
31': Ο Σνάουτσνερ τροφοδοτεί τον Βιεϊρίνια μέσα στην περιοχή με τον Πορτογάλο να σουτάρει και να κερδίζει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο
32':  Μπαλιά του Τσιρίλο για τον Βιεϊρίνια στην μεγάλη περιοχή, το σουτ του τελευταίου στην κίνηση περασε άουτ.
34': Εξαιετική κίνηση του Βιεϊρίνια ο οποίος τρύπωσε στην μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και έβγαλε την παράλληλη στον Σαλπιγγίδη, του οποίου η προβολή εξουδετερώθηκε από την ιρλανδική άμυνα σε κόρνερ
40' Επέλαση από τον άξονα από τον Λαζάρ, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και ανατράπηκε οριακά στην γραμμή της μεγάλης περιοχής, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι
43': Κίτρινη κάρτα στον Ο' Ντόνελ για μαρκάρισμα στον Σαλπιγγίδη στο χώρο του κέντρου
45': Ο εξαιρετικός σήμερα Λαζάρ, ελίχθηκε εκτός περιοχής, πάσαρε στον Κλάους, ο οποίος με τακουνάκι έσπασε τη μπάλα στον Ίβιτς, με τον Σέρβο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ
45+1': Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί και να αναγκάζει τον Τόμσον σε απόκρουση στην αριστερή του γωνία
45+2': Τέλος 1ου ημιχρόνου. Πόλυ καλό παιχνίδι για τον Δικέφαλο, ο οποίος θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο τέρμα, αν οι Βιεϊρίνια και Ίβιτς ήταν πιο προσεκτικοί στα τελειώματά τους.

46': Έναρξη 2ου ημιχρόνου. Στη σέντρα οι Ιρλανδοί
47': Κίτρινη κάρτα για τον Σνάουτσνερ. Φάουλ σε καλή θέση για τους Ιρλανδούς
48': Γκολ για τους Σάμροκ Ροβερς. Η εκτέλεση του φάουλ έφερε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής του Χαλκιά, με τον Σέπαρντ να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 1-1. Τραγική ολιγωρία της άμυνας του ΠΑΟΚ που πιάστηκε στον ύπνο
57': Τραυματίστηκε ο Κλάους σε μαρκάρισμα στα δεξιά από τον Στίβενς και ζήτησε αλλαγή.
61': Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γεωργιάδης περνά στη θέση του τραυματία Κλάους. Πέρασε στην κορυφή ο Σάλπι, δεξιά ο Γεωργιάδης
62': ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!!! Όμορφη πάσα από τον Ίβιτς για τον Βιεϊρίνια, με τον Πορτογάλο να σουτάρει από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και νίκησε τον Τόμσον για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στον Δικέφαλο!
***Στο άλλο παιχνίδι για τον 1ο όμιλο, η Τότεναμ προηγείται από το 34' έναντι της Ρούμπιν Καζάν, με γκολ του Παβλιουτσένκο
73': Παράλληλη μπαλιά από τον Σαπιγγίδη από τα δεξιά, ο Βιεϊρίνια έσπασε προς τα έξω για τον Λαζάρ, το σουτ του οποίου βρήκε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ
74': Διπλή αλλαγή για τους Ιρλανδούς. Πέρασαν οι Φιν και Κιλνταφ στις θέσεις των Τέρνερ και Πάτερσον
77': Ο Βιεϊρίνια έσπασε την μπάλα αρίστερα στον Σνάουτσνερ, με τον Πολωνό να πιάνει δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Τόμσον
80': Προσπάθεια του Έττο από τα δεξιά με το σουτ του Βραζιλιάνου να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
84': Τελευταία αλλαγή για τους Σάμροκ Ρόβερς. Στη θέση του Σέπαρντ πέρασε ο Μακ Κέιμπ
87': Σέντρα από τα δεξια του Γεωργιάδη, το σουτ του Σαλπιγγίδη κόντραρε στα σώματα
88': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Παπάζογλου πέρασε στη θέση του Σαλπιγγίδη
90+4': Λήξη αγώνα