Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

ΠΑΟΚ-Κέρκυρα 0-0

Νέα απώλεια βαθμών για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, καθώς έμεινε ισόπαλος (0-0) κόντρα στην Κέρκυρα. Οι γηπεδούχοι ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν, αφού φάνηκαν επηρεασμένοι από την ξαφνική απουσία του Γκαρσία, την απώλεια του Βιεϊρίνια στο ημίχρονο και τα πειράματα χωρίς ουσία του Μπόλονι. Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι στον Αθανασιάδη στο φινάλε

Πριν καλά-καλά ζεστάνει τον κόσμο του ο ΠΑΟΚ, τον πάγωσε. Μετά τη νίκη με 3-0 επί του Παναιτωλικού ήρθε το Σάββατο (26/11) η λευκή ισοπαλία κόντρα στην Κέρκυρα για να δείξει ότι η ομάδα δεν έχει βρει το δρόμο της. Σαφώς επηρεασμένη από την ξαφνική απώλεια του Γκαρσία και τον τραυματισμό του Βιεϊρίνια στα μισά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ήθελε αλλά δεν μπορούσε.

Ο Μπόλονι έκανε πειραματισμούς που μάλλον μπέρδεψαν παρά βοήθησαν, ενώ και ο διαιτητής Παππάς που σφύριζε φάουλ με το παραμικρό και ανέχτηκε τις καθυστερήσεις των γηπεδούχων, αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα.

Κλειστή άμυνα με το... καλημέρα
Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά ήταν η διάσπαση της πολυπρόσωπης αμυντικής διάταξης της Κέρκυρας. Το... απρόσμενο σχήμα με τον Κοντρέρας στα χαφ και τον Αθανασιάδη δεξί εξτρέμ αρχικά φάνηκε να έχει πρόβλημα στο να δημιουργήσει παιχνίδι. Πρόβλημα το οποίο άρχισε να λύνεται όταν ο Σπαντάσιο οπισθοχώρησε κάπως και άρχισε να αναλαμβάνει την οργάνωση των επιθέσεων του "Δικεφάλου". Και ενώ η Κέρκυρα ήταν αυτή που έκανε την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα με την κεφαλιά του Αγρίτη στο 15΄, από το 25΄ και μετά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που απειλούσε.
Δημιούργησε τις προϋποθέσεις για γκολ, με σημαντικότερη αυτή στη φάση του 39΄ όταν ο Σπαντάσιο εκτέλεσε έξυπνα, συρτά κόρνερ και ο Βιεϊρίνια ανενόχλητος μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Γκαλίνοβιτς.

Ίδιο σκηνικό στο β΄ μέρος
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ένα απρόσμενο πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια ένιωσε ενοχλήσεις στον δεξί δικέφαλο από ένα χτύπημα στο πρώτο μέρος και έδωσε τη θέση του στον Γεωργιάδη. Ο νεαρός ήταν ιδιαίτερα κινητικός, αλλά επί της ουσίας λίγα πράγματα άλλαξαν για τον ΠΑΟΚ σε σχέση με την βελτίωση της επιθετικής εικόνας του. Οι ευκαιρίες, μάλιστα, για τους γηπεδούχους έγινα λιγότερες, καθώς ο Σπαντάσιο δεν είχε την απόδοση του πρώτου μέρους.
Ο Μπόλονι αντιλήφθηκε ότι η ομάδα χρειαζόταν ενίσχυση από τον πάγκο και πέρασε στο παιχνίδι αρχικά τον Σαλπιγγίδη αντί του Παπάζογλου και στη συνέχεια τον Ίβιτς αντί του Έτο. Η επιθετικότητα αυξήθηκε, ήρθαν κάποιες φάσεις με σουτ μέσα από την περιοχή, ένα γκολ οφσάιντ του Κοντρέρας στο 75΄, όχι όμως η κραυγαλέα ευκαιρία. Η αμυντική γραμμή των Κερκυραίων γινόταν ολοένα και πιο πυκνή (δέκα παίκτες βρίσκονταν στα 2/5 του γηπέδου), ενώ από ένα σημείο και έπειτα άρχισαν και οι ηθελημένες καθυστερήσεις.
Στο τέλος έγιναν ορισμένες φάσεις για γκολ με σημαντικότερη του Κοντρέρας και την φάση διαμαρτυρίας για πέναλτι στον Αθανασιάδη, χωρίς όμως να αλλάξει η κατάσταση και το 0-0 να μείνει ως τελικό αποτέλεσμα στο ταμπλό του γηπέδου.
ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
17:08 Όλα είναι έτοιμα για το γνωστό "ΠΑΟΚ"
17:09 Στη θύρα 4α είναι κρεμασμένο ένα πανό διαφορετικό από τις άλλες φορές. Το πανό είναι αφιερωμένο σε κάποιο οπαδό του ΠΑΟΚ, καθώς αναγράφει "Μήτσο ζεις Θύρα 4"
17:11 Η Θύρα 4 προσπαθεί να ζεστάνει την παγωμένη ατμόσφαιρα που υπάρχει στην Τούμπα
17:11 Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ αποθεώνονται
17:12 Σήμερα (26/11) είναι η ονομαστική γιορτή του Στέλιου Μαλεζά και σίγουρα ο Κατερινιώτης αμυντικός θα ήθελε να τη συνδυάσει με νίκη του ΠΑΟΚ και γιατί όχι με ένα γκολ
* Δείτε τον καιρό που επικρατεί στην Τούμπα πατώντας εδώ.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
1' Άρχισε ο αγώνας
* Υπάρχει αλλαγή στην αρχική ενδεκάδα της Κέρκυρας. Ενώ δηλωμένος είναι ο Βενετης με το νούμερο 5, στην αρχική ενδεκάδα έχει ξεκινήσει ο Βένζελ με το νούμερο 4, λόγω του ότι ο πρώτος διαμαρτυρήθηκε την τελευταία στιγμή για τράβηγμα
6' Σε ρόλο λίμπερο ο Κοντρέρας. Ο Χιλιανός αγωνίζεται πότε ως στόπερ και πότε ως αμυντικό χαφ
* Με διάταξη 4-1-2-3 αγωνίζεται ο ΠΑΟΚ. Μπροστά από τον Χαλκιά (από αριστερά προς τα δεξιά) αγωνίζονται οι: Σταφυλίδης, Μαλεζάς, Μπαλάφας, Έτο. Στο χώρο του κέντρου ο Κοντρέρας αγωνίζεται πίσω από τους Φωτάκη και Σπαντάσιο. Στις πτέρυγες αγωνίζονται οι Αθανασιάδης (αριστερά), Βιεϊρίνια (δεξιά) με τον Θανάση Παπάζογλου να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης. Ενώ, πολλές φορές ο Βιεϊρίνια αλλάζει θέση με τον Σπαντάσιο
* Με διάταξη 4-4-1-1. Ο Γκαλίνοβιτς κάτω από το τέρμα. Η τετράδα της άμυνας, από τα αριστερά είναι οι Κοντοδήμος, Βένζελ, Μαϊστόροβιτς, Γκουστάβο. Αμυντικά χαφ είναι οι Οσμάν, Χάμπλε, αριστερά στο κέντρο ο Αγρίτης, δεξιά ο Λόβιν. Περιφερειακός επιθετικός είναι ο Μαζνόφ και στην κορυφή ο Ιωάννου
* Περίπου 12.000 κόσμος βρίσκεται στις κερκίδες της Τούμπας
15' Ο ΠΑΟΚ ακόμη ψάχνει το ρυθμό του στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα, με την Κέρκυρα να προσπαθεί να επιτεθεί με αντεπιθέσεις
15' Πρώτη καλή φάση για την Κέρκυρα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λόβιν πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Αγρίτης τη δεύτερη, όμως, η μπάλα πέρασε άουτ
17' Σουτ του Φωτάκη, μπλοκάρει ο Γκαλίνοβιτς
21' Ο Μπόλονι σηκώνει για ζέσταμα τους Σνάουτσνερ, Ίβιτς και Σαλπιγγίδη με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ να αποθεώνεται από τα επίσημα και να ανταποδίδει με νεύμα προς τον κόσμο
25' Πρώτο σουτ για τον ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια ύστερα από πολύ ώρα, η μπάλα άουτ
26' Σέντρα του Σταφυλίδη, κεφαλιά Παπάζογλου, η μπάλα άουτ
27' Σέντρα του Παπάζογλου από τα δεξιά, μόνος του ο Κλάους κάνει την κεφαλιά, η μπάλα δε βρίσκει στόχο και περνάει παράλληλα από την εστία
* 136 στις 161 εύστοχες πάσες έχει ο ΠΑΟΚ
29' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ. Κάθετη πάσα του Βιεϊρίνια στον Παπάζογλου, ο υψηλόσωμος επιθετικός κλέβει την μπάλα ανάμεσα από Μαϊστόροβιτς και Γκαλίνοβιτς, όμως, το πλασέ που επιχειρεί μπλοκάρει ο γκολκίπερ της Κέρκυρας
30' Καλή συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ. Ο Σπαντάσιο δίνει δεξιά στον Αθανασιάδη, ο τελευταίος βγάζει τη σέντρα, όμως, ο Βιεϊρίνια δε θα προλάβει την μπάλα με την προβολή που έκανε
33' Ο Βιεϊρίνια είναι στο έδαφος και δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ. Ο Πορτογάλος πιάνει το δικέφαλο του
39' Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο ματς. Ο Σπαντάσιο εκτελεί συρτά το κόρνερ στρώνοντας την μπάλα στον Βιεϊρίνια, όμως, το σουτ του Πορτογάλου φεύγει πάνω από τα δοκάρια της Κέρκυρας
* Ο κόσμος διαμαρτύρεται για τις αποφάσεις του Παππά. Ο Αθηναίος ρέφερι σφυρίζει πολύ συχνά με αποτέλεσμα να διακόπτεται συνεχώς το παιχνίδι
39' Κάθετη πάσα ο Κοντρέρας στον Φωτάκη, πλασέ του τελευταίου, κάνει το τάκλιν ο Μαϊστόροβιτς και η μπάλα φεύγει κόρνερ
* Ο Μπόλονι άλλαξε τους παίκτες που κάνουν ζέσταμα. Πλέον προθερμαίνονται οι Λάζαρ, Γεωργιάδης και Αρίας
* Ενώ οι παίκτες που είχαν σηκωθεί για ζέσταμα κάθισαν στον πάγκο, ο Μπόλονι σήκωσε ξανά τον Γεωργιάδη. Ο Ρουμάνος μάλλον έχει στο μυαλό του να τον περάσει στο ματς
44' Σουτ του Λόβιν, η μπάλα περνάει λίγο έξω από την εστία του Χαλκιά
45' Σέντρα του Βιεϊρίνια από δεξιά κεφαλιά του Κλάους, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
2o ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
46' Με αλλαγή ξεκινάει ο ΠΑΟΚ. Ο Γεωργιάδης παίρνει τη θέση του Βιεϊρίνια
47΄ Κίτρινη στον Σταφυλίδη για τράβηγμα της φανέλας του Γκουστάβο
* Ίβιτς και Σαλπιγγίδης ζεσταίνονται
49' Αδύναμο σουτ του Γεωργιάδη, μπλοκάρει εύκολα ο Γκαλίνοβιτς
50' Κίτρινη κάρτα στο Λόβιν για μαρκάρισμα πάνω στον Σταφυλίδη
51' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Παπάζογλου δεν μπ0όρεσε να πάρει την κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Σπαντάσιο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Φωτάκη πέρασε μόλις άουτ
53' Σέντρα του Γεωργιάδη από αριστερά προ του Αθανασιάδη αποκρούει ο Γκαλίνοβιτς
* Δυνατά έχει μπει ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος και ψάχνει ένα γρήγορο γκολ που θα... λύσει τα πόδια των παικτών του "Δικεφάλου"
57' Ο κόσμος του ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται γιατί ένας παίκτης της Κέρκυρας είναι πεσμένος στο έδαφος και αργεί να βγει
59' Ο Μπόλονι φωνάζει τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος αποθεώνεται από τον κόσμο
* Ο κόσμος του ΠΑΟΚ ζητά επιτακτικά ένα γκολ από την ομάδα του "Δικεφάλου"
60' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης θα πάρει τη θέση του Παπάζογλου
61' Βολίδα του Σταφυλίδη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γκαλίνοβιτς
62' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Καλαντζής παίρνει τη θέση του Λόβιν
65' Σπαντάσιο και Γεωργιάδης συνεργάζονται όμορφα, ο τελευταίοες επιχειρεί τη σέντρα, όμως, κοντράρει και απομακρύνεται
68' Δυνατό σουτ του Σαλπιγγίδη μέσα από την περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά ο Γκαλίνοβιτς
* Ο Μπόλονι φώναξε τον Ίβιτς
70' Κίτρινη κάρτα στον Χάμπλε για μαρκάρισμα πάνω στον Κοντρέρας
71' Ταυτόχρονη αλλαγή για Κέρκυρα και ΠΑΟΚ. Ο Γιάντσης στη θέση του Ιωάννου και ο Ίβιτς στη θέση του Έτο
* Ο Κοντρέρας θα μετακινηθεί στα δεξιά της άμυνας
71' Σέντρα του Φωτάκη μέσα στην περιοχή, ο Κλάους θα γίνει αποδέκτης θα κάνει το σουτ, όμως, δε θα βρει στόχο
73' Σουτ απελπισίας από τον Σπαντάσιο, η μπάλα άουτ
75' Ο ΠΑΟΚ βρίσκει δίχτυα μετά από συρτή σέντρα του Σαλπιγγίδη και προβολή του Κοντρέρας, όμως, ο Χιλιανός υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ
77' Εδώ και πολύ ώρα το παιχνίδι παίζεται στο μισό γήπεδο με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να βρει τον τρόπο προς τα δίχτυα
78' Πλασέ του Αθανασιάδη μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ
81' Σέντρα του Φωτάκη από δεξιά ο Γεωργιάδης θα πάρει την κεφαλιά, όμως, η μπάλα θα φύγει άουτ
83' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Μίχος παίρνει τη θέση του Αγρίτη
85' Κίτρινη κάρτα στον Οσμάν
90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων
90+ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Ίβιτς, αναμπουμπούλα στην περιοχή και οι Φωτάκης και Κοντρέρας δεν μπόρεσαν να τη στείλουν στα δίχτυα
90+ Κίτρινη κάρτα στον Γκαλίνοβιτς για καθυστερήσεις
90+ Σουτ του Σπαντάσιο η μπάλα άουτ
90+ Κίτρινη στον Αθανασιάδη για θέατρο. Ξεσηκώνεται η Τούμπα. Ο Σταφυλίδης σούταρε ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε και στην ο Αθανασιάδης τσίμπησε τη μπάλα ερχόμενος σε επαφή με τον Κροάτη. Έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων
ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σταφυλίδης, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Έτο (71' Ίβιτς), Μπαλάφας, Φωτάκης, Σπαντάσιο, Βιεϊρίνια (46' Γεωργιάδης), Αθανασιάδης, Παπάζογλου (60' Σαλπιγγίδης)
Στον πάγκο είναι οι: Κρεσιτς, Γεωργιάδης, Σαλπιγγίδης, Ίβιτς, Λάζαρ, Σνάουτσνερ, Αρίας
Εκτός αποστολής έμειναν οι Γκαρσία και Τσιρίλο

Κέρκυρα: Γκαλίνοβιτς, Βενέτης, Αγρίτης (83' Μίχος), Μαϊστόροβιτς, Χάμπλε, Κοντοδήμος, Οσμάν, Μαζνόφ, Γκουστάβο, Λόβιν (62' Καλαντζής), Ιωάννου (71' Γιάντσης)
Στον πάγκο είναι οι: Αναστασόπουλος, Βένζελ, Γραμμόζης, Καλαντζής, Μίχος, Γιάντσης, Τσίγκας
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ανδρέας Παπάς με βοηθούς τους Γιώργο Γεωργιάδη και Ηλία Αλεξέα. Τέταρτος διαιτητής είναι ο Αναστάσιος Παπαπέτρου