Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2011

ΠΑΟΚ-Ηλυσιακός 84-70

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση κατά διαστήματα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Paok Sports Arena τον Ηλυσιακό με 84-70 έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Γκόρι, Ντικούδη και Γιαννακίδη.

Στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα από τους φιλοξενούμενους στο παρκέ και με τον Γιαννακίδη να ηγείται στο σκοράρισμα προηγήθηκε αρχικά με 10-2 και λίγο αργότερα 14-5. Ο Ηλυσιακός βρήκε λύσεις επιθετικά στο πρόσωπο του Κασελάκη που έκανε πολύ καλό δεκάλεπτο και πλησίασε 27-25, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Ήταν φανερό πώς η ομάδα πήγαινε πολύ καλά επιθετικά αλλά οι 25 πόντοι που δέχτηκε έδειχναν αδυναμία στο αμυντικό κομμάτι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος άνοιξε τη διαφορά φτάνοντάς  την στο +13 (58-45) με τους Καλαμπόκη και Ντικούδη να γράφουν ασταμάτητα. Ο Ηλυσιακός δεν εγκατέλειψε και με δικό του σερί πλησίασε στο 50-44 έχοντας βοήθεια από τον Χατζή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η νευρκότητα και οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν επέτρεψαν τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει. Η ομάδα στο διάστημα αυτό είχε πολλά προβλήματα απέναντι στη ζώνη των φιλοξενούμενων και έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα σε σχέση με τα προηγούμενα δεκάλεπτα. Στο φινάλε της περιόδου ήταν μπροστά με 65-60, έχοντας πετύχει πάντως να μη δεχτεί πόντο από τον Κασελάκη που εξουδετερώθηκε.
Και φτάσαμε στην τελευταία περίοδο, όταν οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έλεγξαν το ρυθμό, έσπασαν τη ζώνη του Ηλυσιακού και με τους Στίγκερς, Γκόρι, Γιαννακίδη, αλλά και τον Ντικούδη ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο κλειδώνοντας τη νίκη.

Ήταν μια νίκη σημαντική για τον ΠΑΟΚ που γνώριζε πως δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα στο παιχνίδι και σίγουρα θα βοηθήσει στην ψυχολογία των παικτών ενόψει της συνέχειας.
Σε αντίθεση με τους παίκτες που αναφέραμε ότι ξεχώρισαν στο σημερινό παιχνίδι, προβλημάτισαν οι Ράιτ, Αντριουσκεβίτσιους και Γκίντενς...

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 50-44, 65-60, 84-70.

ΠΑΟΚ: Γκίντενς 1, Στίγκερς 7 (1), Αράπης, Γκορί 23 (3), Ντικούδης 21, Καλαμπόκης 9 (1), Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ 1, Γιαννακίδης 16 (3), Καλλές 6, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Σπανός, Ματαλόν 6, Τζόνσον, Τόντιτς 9, Χάρντινγκ 6 (1), Χατζής 11 (1), Αποστολίδης 2, Τόμπσον 8, Γκάρντενερ 9, Κασελάκης 17 (3), Τσαπρούνης, Γαλιώτος 2.
...............................................................................
Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο ive score του paokmania
Γκίντενς, Ράιτ, Ντικούδη, Γιαννακίδη και Γκόρι για τον ΠΑΟΚ, ενώ για τον Ηλυσιακό, ξεκίνησαν οι Τζόνσον, Τόμπσον, Τόντιτς, Γαλιώτος και Κασελάκης οι πρώτοι πέντε.

21-17 με 2/2 βολές του Ντικούδη
21-20 Κασελάκης με τρίποντο (12 οι πόντοι του)

50-44 με 1/2 βολές του Γαλιώτου
Τέλος ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να είναι πολύ καλός επιθετικά αλλά να έχει δεχτεί κάποια εύκολα καλάθια, τα οποία κρατούν τον Ηλυσιακό κοντά στο σκορ