Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2011

Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 1-0 (τι φταίει;)

Το άρθρο που ακολουθεί είναι από το olapaok

Ο "Δικέφαλος" επέστρεψε στην... εγχώρια μιζέρια του καταφέρνοντας να χαρίσει στον Αστέρα Τρίπολης την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα με 1-0, με γκολ του Περόνε. Νωθροί και υποτονικοί οι "ασπρόμαυροι" στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, "ξύπνησαν" μόλις στα τελευταία 20 λεπτά. Σε κακή μέρα οι περισσότεροι παίκτες, θετικά στοιχεία άφησαν μόνο οι Λεονάρντο (είχε δοκάρι στο 88΄) και Σπαντάσιο. Ερωτηματικά για τη διαχείριση του ματς από τον Μπόλονι

Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη, δεν ήξερε, όμως, πως να τη διεκδικήσει έχοντας πολλά προβλήματα τραυματισμών αλλά και έλλειψη πάθους σε σύγκριση με τους αντιπάλους του. Κακοί σε κάθε αγωνιστικό επίπεδο οι παίκτες του Λάσλο Μπόλονι μπορεί να είχαν τρεις καλές ευκαιρίες να φτάσουν στην ισοπαλία, δεν έδειξαν σε κανένα σημείο στοιχεία σοβαρής ομάδας που είχε αγωνιστικό προσανατολισμό. "Φάντασματα" οι Βιεϊρίνια, Γεωργιάδης, Αρίας για τον ΠΑΟΚ ενώ ερωτηματικά προκάλεσαν και οι επιλογές του Ρουμάνου προπονητή και ιδιαίτερα η αντικατάσταση του Σαλπιγγίδη και η ταυτόχρονη είσοδος δύο βαριών κορμιών όπως είναι οι Παπάζογλου, Γιάννου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ "ξέχασε" τον καλό του εαυτό στο Δουβλίνο. Είχε τον έλεγχο του ρυθμού μόνο για ένα δεκάλεπτο και όλες του οι επιθετικές προσπάθειες ήταν ημιτελείς. Ο Γεωργιάδης είχε τους χώρους να γίνει επικίνδυνος αλλά δεν τα κατάφερε ενώ μέτρια ήταν η παρουσία των περισσότερων παικτών του. Ουσιαστικά ο Δικέφαλος είχε μία καλή ευκαιρία όταν ο Σαλπιγγίδης δεν κατάφερε να κοντρολάρει σωστά όντας σε πολύ καλή θέση για να πετύχει το γκολ.

Ο Αστέρας είχε περισσότερο πάθος και έδειξε πως είχε μπει πιο δυνατά από τον αντίπαλό του χάνοντας ευκαιρία να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό με το φάουλ του Τσαμπούρη που απέκρουσε με δυσκολία ο Χαλκιάς. Και ενώ όλα έδειχναν πως δε θα υπάρχει σκορ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 44΄ μετά από σέντρα του Τσιαμπούρη ο Περόνε κέρδισε άλλη μια μάχη στον αέρα από τον Τσιρίλο και σκόραρε με κεφαλιά.

Απειλητικός μόνο στο τέλος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού αλλά δεν είχε ουσία στο παιχνίδι του. Ήταν αδύνατον να γίνει απειλητικός από τα άκρα και κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά στην πρώτη φάση μετά την είσοδο των Παπάζογλου, Γιάννου όταν και ο πρώτος είχε μια πολύ καλή κεφαλιά που απέκρουσε με υπερένταση ο Χακόμπο. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στα τελευταία λεπτά στροφές και θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση αν τις πολύ καλές πάσες του Σπαντάσιο που ήταν η τρίτη αλλαγή του Λάσλο Μπόλονι εκμεταλλεύονταν καλύτερα οι επιθετικοί του Δικεφάλου. Μεγαλύτερη ευκαιρία η κεφαλιά του Λεονάρντο στο δοκάρι που έδειξε κάποια καλά στοιχεία αλλά είναι ανέτοιμος. . Κακή και η διαιτησία του Αρετόπουλου που αδυνατούσε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι.
Η νέα ήττα τον βγάζει εκτός στόχων  τον ΠΑΟΚ και πλέον ο προβληματισμός δεν μπορεί να καλυφθεί από τις καλές εμφανίσεις και την πορεία στο Europa League.

1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
1' Άρχισε ο αγώνας
* Ο Τσιρίλο δέχθηκε ένα χτύπημα στο κεφάλι και διαμαρτύρεται γιατί δε δόθηκε φάουλ. Ο Ιταλός δέχεται τις πρώτες βοήθειες
2' Εκπληκτική επέμβαση του Χαλκιά σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη
5' Ο Ροτζέριο μέσα στην περιοχή τον μαρκάρει ο Τσιρίλο, ο επιθετικός του Αστέρα διαμαρτύρεται
8' Νωθρά έχει μπει ο ΠΑΟΚ στον αγώνα, ο Αστέρας φτάνει εύκολα στην περιοχή του "Δικεφάλου"
* Η εμφάνιση του Λάζαρ με τη μαύρη ελαστική ταινία στο κεφάλι του είναι... όλα τα λεφτά
13' Κίτρινη κάρτα ο Χουανίτο γιατί κράτησε τον Λάζαρ
* Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ έχουν κερδίσει από τα πρώτα λεπτά τη μάχη της κερκίδας
14' Εκτέλεση φάουλ από το Φωτάκη μετά από απόκρουση των παικτών του Αστέρα η μπάλα φτάνει στον Τσιρίλο, ο Ιταλός κάνει το σουτ, αλλά κοντράρει σε σώματα
14' Σουτ του Γεωργιάδη έξω από την περιοχή, δε βάζει καλά τα φάλτσα και η μπάλα φεύγει άουτ
* Τα γνωστά συνθήματα για το ελληνικό κοινοβούλιο ακούγονται στο γήπεδο του Αστέρα
15' Ο Μπόλονι σηκώνει για ζέσταμα τους Σπαντάσιο, Αποστολόπουλο και Μπαλάφα
19' Ο ΠΑΟΚ βγήκε με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση ο Σαλπιγγίδης, πάσαρε στον Φωτάκη, αυτός έκανε το σουτ, όμως, η μπάλα κόντραρε σε σώματα, στην εξέλιξη της φάσης ο Αρίας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως, έφυγε άουτ
* Ο ΠΑΟΚ ανεβάζει σιγά- σιγά στροφές
24' Ο Κωστούλας ανακόπτει την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με το χέρι, όμως, ο Αρετόπουλος δείχνει πλάγιο
28' Ο Βιεϊρίνια έκανε έκανε του Λεονάρντο, ο Σαλπιγγίδης δεν έκανε καλό κοντρόλ με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Χακόμπο
30' Η μεγαλύτερη φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Λεονάρντο κάνει πολύ όμορφη παράλληλη πάσα, ο Φωτάκης κάνει την προβολή, όμως, δε τη βρίσκει όπως θέλει και η μπάλα περνάει άουτ
33΄Σέντρα του Γεωργιάδη, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα χέρια του Χακόμπο
* Ο Γεωργιάδης πρέπει να εκμεταλλευτεί τους χώρους, καθώς έχει βγει πολλές φορές έναν με έναν, αλλά προσπαθεί κυρίως να περάσει με σέντρες την μπάλα
34' Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Μετά από σέντρα ο Ουσέρο πήδηξε και πήρε μόνος του για την κεφαλιά, όμως, η μπάλα έφυγε άουτ
* Παράπονα από Αρίας, Γεωργιάδη έχει ο Μπόλονι. Ο πρώτος παρασύρεται στα άκρα με αποτέλεσμα να μένει μεγάλο κενό στο χώρο του κέντρου, ενώ ο δεύτερος έχει πολλές φορές την ευκαιρία να μπει στην περιοχή του Αστέρα, αλλά δεν το κάνει
38' Σουτ του Φορμικά μπλοκάρει εύκολα ο Χαλκιάς
* Ο ΠΑΟΚ έχει πρόβλημα μεταξύ της αμυντικής του γραμμής και των χαφ. Δε βγαίνουν οι παίκτες πρώτη στην μπάλα με αποτέλεσμα να φτάνουν εύκολα οι του Αστέρα στην περιοχή του Χαλκιά
43' Σέντρα από αριστερά, ο Ράγιος παίρνει την κεφαλιά, αλλά καταλήγει στα χέρια του Χαλκιά
44' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα, 1-0. Ο Τσαμπούρης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Περόνε παίρνει μόνος του την κεφαλιά, καθώς ο Τσιρίλο είναι πιο μπροστά, ο Σνάουτσνερ εκτός θέση και ο Αργεντινός στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
* Ο ΠΑΟΚ πάει με την ψυχρολουσία του γκολ που δέχθηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου στα αποδυτήρια και πρέπει να λύσει οπωσδήποτε τα μεσοαμυντικά του προβλήματα για να αναζητήσει τη νίκη στο δεύτερο μέρος
2o ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο
48' Σουτ του Γεωργιάδη, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Χακόμπο
49' Πάλι μόνος ο Περόνε πλασάρει σκαστά, ο Μαλεζάς προσπαθεί να τη δώσει με το στήθος στον Χαλκιά, υπάρχει μια ασυνεννοησία ανάμεσα στους παίκτες του ΠΑΟΚ, όμως, τελικά μπλοκάρει ο γκολκίπερ του "Δικεφάλου". Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ δέχεται τις πρώτες βοήθειες
51' Αναστάτωση στην άμυνα του "Δικεφάλου" με νέο αβίαστο λάθος του Μαλεζά, ευτυχώς η φάση περνάει χωρίς απώλειες για τον ΠΑΟΚ
* Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να είναι νευρικός, κάνει πολλά αβίαστα λάθη και είναι προφανές ότι χρειάζεται βοήθεια από τον πάγκο
53'  Κίτρινη κάρτα στον Μαλεζά γιατί διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα λάθος που έδωσε ο Αρετόπουλος
55' Διπλή αλλαγή ετοιμάζει ο Μπόλονι. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ φώναξε τους Γιάννου και Παπάζογλου
55' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια κάνει τη συρτή σέντρα, κόβει η άμυνα του Αστέρα, η μπάλα καταλήγει στο Λεονάρντο κάνει το σουτ, αλλά κοντράρει σε σώματα και απομακρύνεται. Στη συνέχεια της φάσης ο Λάζαρ έκανε την μπαλιά, ο Σαλπιγγίδης έκανε την προβολή, αλλά μπλόκαρε ο Χακόμπο
57' Κίτρινη κάρτα στον Χούλι για σκληρό φάουλ πάνω στον Γεωργιάδη
58' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης αφήνει τη θέση του στον Παπάζογλου και ο Γεωργιάδης αφήνει τη θέση του στον Γιάννου
58' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Φάουλ του Φωτάκη, κεφαλιά του Παπάζογλου διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χακόμπο
63' Δοκάρι για τον Αστέρα. Όλος ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά, έγινε το λάθος ο Περόνε είδε τον Χαλκιά εκτός εστίας έκανε τη μακρινή λόμπα, χτυπάει στο δοκάρι και μπλοκάρει στη συνέχεια ο γκολκίπερ του "Δικεφάλου"
66' Ο Μπρέσκα ετοιμάζεται και θα αποτελέσει την πρώτη αλλαγή του Αστέρα Τρίπολης
67΄Σουτ του Βιεϊρίνια από μακριά, η μπάλα έφυγε άουτ
Ο Λάζαρ θα δώσει σε λίγο τη θέση του στον Σπαντάσιο
68΄ Κίτρινη κάρτα στον Κωστούλα για σκληρό φάουλ στον Παπάζογλου
69΄ Σπαντάσιο αντί Λάζαρ
70΄ Μπρέσκα αντί Χούλι
71' Τραυματίστηκε ο Περόνε και δεν μπορεί να συνεχίσει
* Τα ball boys συμμετέχουν στο παιχνίδι, για τρίτη φορά ρίχνουν δεύτερη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο
74' Φοβερή μπαλιά του Σπαντάσιο ο Λεονάρντο μόνος του στη μικρή περιοχή δεν μπορεί να βρει την μπάλα με το κεφάλι
76' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ, ο Γιάννου πήρε την μπάλα από φοβερή πάσα του Σπαντάσιο ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, δεν έκανε το σουτ ενώ μπορούσε, έστρωσε την μπάλα στον Βιεϊρίνια, ο Πορτογάλος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
76' Φάση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ. Σε τρεις περιπτώσεις δεν μπόρεσαν Παπάζογλου, Φωτάκης και Τσιρίλο να σουτάρουν στην εστία του Αστέρα
77' Κίτρινη στον Περόνε για σκληρό φάουλ πάνω στον Βιεϊρίνια
* Η είσοδος του Σπαντάσιο έχει ανεβάσει κατακόρυφα τον ΠΑΟΚ
79' Φάση για τον Αστέρα. Σέντρα του Τσαπούρη, κεφαλιά του Ράγιος η μπάλα φεύγει άουτ
80' Πλασέ του Μπρέσκα, ενώ είχε φύγει μόνος του στην πλάτη των παικτών του ΠΑΟΚ, η μπάλα βρίσκει στον Τσιρίλο και καταλήγει κόρνερ
82' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Περόνε αφήνει τη θέση του στον Μπακασέτα
* Ο διαιτητής δεν μπορεί να επιβάλει το παιχνίδι, όταν οι παίκτες του Αστέρα προσπαθούν να "φάνε" το χρόνο
88' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσιρίλο γεμίζει την μπάλα ο Λεονάρντο παίρνει την κεφαλιά, όμως, χτυπάει στη συμβολή των δοκών
90+ Ο Αρετόπουλος αποβάλει τον προπονητή τερματοφυλάκων του ΠΑΟΚ, Στέφανο Αϊβαλιώτη για διαμαρτυρίες
90+ Σουτ του Ουσέρο η μπάλα άουτ
90+ Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου γιατί παρεμπόδισε τον τερματοφύλακα του Αστέρα να εκτελέσει το ελεύθερο
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αστέρας Τρίπολης: Χακόμπο, Τσαμπούρης, Κωστούλας, Μπαρτολίνι, Φορμίκα, Ουσέρο, Χουανίτο, Ροζέριο, Χούλι (70' Μπρέσκα), Ράγιος, Περόνε (82' Μπακασέτας)

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτνσερ, Λεονάρντο, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Φωτάκης, Αρίας, Λάζαρ (69' Σπαντάσιο), Γεωργιάδης (58' Γιάννου), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (58' Παπάζογλου)

ΜΠΟΛΟΝΙ:

Εμφανώς προβληματισμένος ήταν ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Λάσλο Μπόλονι, μετά τη νέα ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης. Ο τεχνικός του "Δικεφάλου" στάθηκε στην κούραση των παικτών του από τα συνεχόμενα παιχνίδια, στις ευκαιρίες που χάθηκαν, ενώ τόνισε ότι για τον ίδιο το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία.
Συγκεκριμένα, δήλωσε ο Μπόλονι:
"Όταν ήρθαμε εδώ ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε καλούς αντιπάλους. Ξέραμε επίσης ότι μετά από ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι θα υπήρχε κούραση και στο πρώτο ημίχρονο ήταν εμφανές. Χρησιμοποίησαν πολύ καλά τα στοιχεία της ομάδας τους, τη δύναμη και το ψηλό παιχνίδι και δυστυχώς για εμάς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου πέτυχαν το γκολ, αλλά γενικά στο πρώτο ημίχρονο πρέπει να πούμε ότι ήταν καλύτεροι από εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο πήραμε μεγαλύτερα ρίσκα και παίξαμε με μεγαλύτερη δύναμη και είχαμε τις ευκαιρίες να ισοφαρίσουμε.
Πρέπει να πω συγχαρητήρια στον Αστέρα Τρίπολης. Πρέπει να πω, όμως, ότι κατά τη γνώμη μου η ισοπαλία θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα στο παιχνίδι και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου που παίξανε και τα δύο ματς. Στο πρωτάθλημα είναι δύσκολη η θέση μας και πρέπει να κάνουμε ένα σερί για να είμαστε καλύτερα".

Για το αν μπορεί να καλυφθεί το χαμένος έδαφος: "Το τι αισθάνομαι γι΄αυτό το πράγμα δεν έχει καμία σημασία σε σχέση με αυτό που θέλουμε να κάνουμε στη συνέχεια".

.................................................................................................................................................................

blog: Συγχαρητήρια στον Τσιρίλο για το άψογο μαρκάρισμα του στη φάση του γκολ και στον Χαλκιά για την εκτίναξη 2cm από το έδαφος για να ανατρέψει την πορεία της μπάλας(προφανώς ειρωνεύομαι)
Χάλια μαύρα! Η μισή ομάδα είναι στον πάγκο από τραυματισμούς(τους έχει ξεπαστρέψει ο Λάσλο) οι παίκτες είναι μη αναγνωρίσιμοι πλέον.