Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2012

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 1-0 video

Κλάους, ο συλλέκτης τριπόντων

Το εύκολο γκολ είναι μεγάλη υπόθεση για όποια ομάδα το διαθέτει. Αυτό αποδείχθηκε περιτρανα στην Τούμπα, όπου ο ΠΑΟΚ έχοντας... ζεστό τον γεννημένο σκόρερ Κλάους Αθανασιάδη κατάφερε να πετύχει γκολ στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του στον αγώνα και να επιβληθεί του Πανιωνίου με σκορ 1-0.

Σε αντίθεση με τον πρώτο σκόρερ του στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ ήταν κρύος και δεν έφθασε σε υψηλά στπανταρ απόδοσης. Είχε πάντως την ουσία, πέτυχε να ξεκουράσει παίκτες όπως ο Γκαρσία και ο Τσιρίλο εν όψει Ατρομήτου και έβαλε στο κάδρο της πρώτης ομάδας ένα ακόμη νεαρό τον Δημήτρη Πόποβιτς, που ντεμπουτάρισε σε ηλικία 16 ετών και 11 μηνών.

Μίλησε ο εκτελεστής Κλάους
Ο ΠΑΟΚ πέτυχε να προηγηθεί στην πρώτη φάση που δημιούργησε. Συγκεκριμένα, στο 10΄ ο Λάζαρ έβγαλε μία καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας  στον Λίνο ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα σημαδεύοντας τον Αθανασιάδης και αυτός με σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο έδαφος και μετά στη δεξιά γωνιά του Σιδεράκη.
Εξι λεπτά αργότερα ο Κλάους είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, μετά από άψογη συνεργασία Λάζαρ, Ρομπέρ και ασίστ του Λίνο, όμως πλάσαρε ελάχιστα άουτ.
Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον απόλτυο έλεγχοι του ματς, είχε ορισμένες καλές ευκαιρίες σε σουτ των Φωτάκη και Ρομπέρ και επιπλέον δεν απειλήθηκε καθόλου. Έτσι, έφθασε σε ένα άνετο 1-0 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Κράτησε μόνο το προβάδισμα στο β΄
Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με ποσοστά κατοχής μπάλας 67-33 τοις εκατό και στα ίδια επιπεδα μπήκε στο δεύτερο μέρος. Είχε ένα καλό χτύπημα φάουλ του Λίνο στο 54΄, ωστόσο η κατοχή μπάλας που είχε αποδεικνύονταν ανούσια. Η είσοδος του Γιάννου στα μέσα του δευτέρου μέρους έδωσε μεγαλύτερη ζωντάνια στην επίθεση, χωρίς όμως να δημιουργηθεί η μεγάλη ευκαιρία, με εξαίρεση την φοβερής σύλληψης ενέργεια του Αθανασιάδη στο 71΄ που ανάγκασε τον Σιδεράκη να προβεί σε μία εντυπωσιακή επέμβαση.
Σε όλο αυτό το διάστημα, πάντως, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μην απειληθεί ούτε στο ελάχιστο από τον Πανιώνιο.

Εισιτήρια: 7038
Εισπράξεις: 53871
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
1' Άρχισε ο αγώνας
* Ο ΠΑΟΚ στη σέντρα. Στο πρώτο μέρος ο "Δικέφαλος" θα επιτίθεται στην εστία μπροστά στη Θύρα 4
* Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με διάταξη 4-2-3-1. Μπροστά από τον τερματοφύλακα Γλύκο, η αμυντική γραμμή (από αριστερά προς τα δεξιά) είναι: Λίνο, Μαλεζάς, Κατσικάς, Έτο. Στα χαφ αγωνίζονται οι Φωτάκης και Λάζαρ, έχοντας μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή τον Ίβιτς. Στις πτέρυγες αγωνίζονται οι Σαλπιγγίδης (δεξιά), Ρομπέρ (αριστερά) με τον Αθανασιάδη να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης
Ο Πανιώνιος αγωνίζεται με διάταξη 4-1-4-1. Μπροστά από τον τερματοφύλακα Σιδεράκη, από τα αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα αγωνίζονται οι: Ρόκας, Σιόβας, Κουλουχέρης, Πετκάκης. Αμυντικός χαφ είναι ο Όμο. Μπροστά του, η τετράδα από αριστερά προς τα δεξιά είναι: Αμπντουλάγιεφ, Ρόβας, Κούρντι, Γουνδουλάκης. Μοναδικός πρωοθημένος είναι ο Σταυροθανασόπουλος
6' Πρώτο σουτ για τον Πανιώνιο με τον Ρόβα μπλοκάρει εύκολα ο Γλύκος
10' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ, 1-0 ο ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη. Καταπληκτική κάθετη πάσα του Λάζαρ στο Λίνο, ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντα από αριστερά, ο Κλάους έπιασε το βολ-πλανέ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιδεράκη

* Ο Αθανασιάδης με το γκολ που σημείωσε έφτασε τα επτά σε 14 παιχνίδια
13' Όμορφη συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Ίβιτς έκανε τη σέντρα, αλλά ο Λίνο δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή
15' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Λάζαρ, Ρομπέρ και Λίνο συνεργάστηκαν πολύ όμορφα, ο Βραζιλιάνος πάσαρε εκπληκτικά στον Κλάους, αλλά το πλασέ που έκανε έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σιδεράκη
18' Σουτ του Γουνδουλάκη, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Γλύκου
* Ο Λάσλο Μπόλονι έχει σηκώσει για ζέσταμα τους Σταφυλίδη, Γιάννου και Μπαλάφα
26' Σουτ του Κούρντι έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Γλύκος
* Κοινά συνθήματα των οπαδών του ΠΑΟΚ και Πανιωνίου με θέμα τον Άρη
28' Σουτ του Φωτάκη, ο Σιδεράκης αποκρούει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ
33' Ωραία ενέργεια του Ρομπέρ, ο Γάλλος θα κάνει το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα θα φύγει μόλις άουτ
38' Σουτ του Λάζαρ από μακρινή απόσταση η μπάλα άουτ
* Οι τρεις παίκτες που έκαναν ζέσταμα πλέον έχουν καθήσει και τώρα προθερμαίνονται οι Γκαρσία, Τσουκαλάς και Πόποβιτς
44' Κόρνερ ο Ρομπέρ, ο Αθανασιάδης πηδάει στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν βρίσκει την μπάλα και περνάει άουτ
45' Κεφαλιά του Σκούρντι, η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Γλύκου
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
2o ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
* Εντυπωσιακό ποσοστό κατοχής μπάλας για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, 67%-33%
* Μπαλάφας, Σταφυλίδης και Γιάννου είναι οι τρεις παίκτες που σηκώνει για ζέσταμα στο δεύτερο μέρος ο Λάσλο Μπόλονι
53' Τρίπλα για highlights από τον Λίνο, ο οποίος κερδίζει φάουλ σε πολύ καλή θέση
54' Απευθείας εκτέλεση φάουλ τοιυ Λίνο, η μπάλα άουτ
* Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ με συνθήματα ζητούν από την ομάδα να φτάσει στον τελικό
60' Ο βοηθός του Λάσλο Μπόλονι, Χοακίμ Πρέτο καλεί τον Απόστολο Γιάννου, ο οποίος θα αποτελέσει την πρώτη αλλαγή του ΠΑΟΚ
* Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα έχει ανούσια κατοχή μπάλας
64' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιάννου περνάαει στη θέση του Ίβιτς
66' Συνεργασία Γιάννου- Λίνο, ο πρώτος θα μπει στην περιοχή, θα κάνει το σουτ, η μπάλα θα κοντράρει και θα φτάσει στα χέρια του Σιδεράκη
68' Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, η μπάλα φτάνει  στο Ρομπέρ, κάνει τη σέντρα, αλλά πριν η μπάλα φτάσει στον Σαλπιγγίδη διώχνουν οι παίκτες του Πανιωνίου σε κόρνερ
69' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ρομπέρ, αποκρούει ο Σιδεράκης, στην επαναφορά παίρνει την κεφαλιά ο Μαλεζάς, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
* Μετά την πρώτη αλλαγή του Γιάννου, ο Μπόλονι σήκωσε για ζέσταμα τον Πόποβιτς και πλέον κάνει ζέσταμα μαζί με τους Τσουκαλά και Σταφυλίδη
71' Εκπληκτική σουτ στην κίνηση από τον Αθανασιάδη, ο Σιδεράκης θα εκτιναχθεί και θα αποκρούσει σε κόρνερ
72' Ωραία αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, όμως, η επιλογή του Ρομπέρ δεν έχει αντίκρισμα
73' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Σταμάτης παίρνει τη θέση του Ρόβα
74' Ο Μπόλονι φωνάζει τον Πόποβιτς, ο οποίος θα αποτελέσει τη δεύτερη αλλαγή του ΠΑΟΚ
77' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πόποβιτς θα πάρει τη θέση του Ρομπέρ
78' Κίτρινη κάρτα στον Μαλεζά για δυνατό μαρκάρισμα
83' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Ντούνης στη θέση του Γουνδουλάκη
85' Ο Μπόλονι φωνάζει τον Μπαλάφα ο οποίος θα αποτελέσει την τρίτη αλλαγή του ΠΑΟΚ
88' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπαλάφας στη θέση του Λάζαρ
90' Σουτ του Γιάννου έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεων θα παιχθούν στο δεύτερο μέρος