Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011

Basket: ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 60-77

Η παρουσία 4.000 οπαδών στο "Παλατάκι" ήταν το μεγάλο κέρδος του ΠΑΟΚ από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό και ελπιδοφόρο μήνυμα εν όψει της συνέχειας. Ο "Δικέφαλος" προσπάθησε, αλλά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των "πρασίνων" χάνοντας με σκορ 60-77 (VIDEOS).

Δεν ήταν το ότι δεν προσπάθησε, αλλά αντικειμενικά "μίλησε" η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Ο ΠΑΟΚ κάπως έτσι έχασε από τον Παναθηναϊκό με 60-77 αφού εκτός όλων των άλλων είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, ενώ όταν βελτίωσε την άμυνα του (δεν ήταν καλή στο δεύτερο δεκάλεπτο μιας και δέχτηκε 29 πόντους) στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να ανησυχήσει ιδιαίτερα το "τριφύλλι" (πήρε κάποια σφυρίγματα που μάλλον δεν τα χρειαζόταν) που πήρε τελικά το "διπλό".
Σε κάθε περίπτωση το σημαντικό ματς για τους "ασπρόμαυρους" είναι αυτό με την Ρίγα την Τρίτη (13/12) αφού σήμερα (10/12) δεν μπορούσε να ελπίζει πολλά (η διαφορά του μπάτζετ ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι χαώδης) αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινής.
Καλό ξεκίνημα, επιθετικό πρόβλημα στην συνέχεια
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά το προβάδισμα (5-2 και 7-4) και αν η άμυνα του δεν ήταν χαλαρή σε κάποιες φάσεις, το προβάδισμα θα ήταν μεγαλύτερο.
Μετά το 9-7 άρχισαν τα προβλήματα για τους "ασπρόμαυρους" μιας και δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Αυτό έδινε το δικαίωμα στο "τριφύλλι" να περάσει μπροστά στο σκορ και με ένα επιμέρους σερί 2-9 να έχει αέρα πέντε πόντων (11-16) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Aσταμάτητος ο Παναθηναϊκός
H κατάσταση αυτή όχι μόνο δεν άλλαξε με τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά στο 22' του σύνολο του Ομπράντοβιτς έφτασε στο +9 (13-22). Τα άστοχα σουτ διαδέχονταν το ένα το άλλο για τον "Δικέφαλο" και αυτό δεν του επέτρεπε να μειώσει στο σκορ, με το "τριφύλλι" να έχει κάνει αρκετά λάθη, αλλά να διατηρεί μια διαφορά διψήφιου αριθμού (16-27 και 18-30).
Ο Καλαμπόκης με πέντε συνεχόμενους πόντους του προσπαθούσε να κρατήσει ζωντανό τον ΠΑΟΚ (25-35) που μείωσε στους οχτώ (27-35), όμως, το ότι οι παίκτες του Ομπράντοβιτς σούταραν σχεδόν ανενόχλητοι, αφού η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν ήταν αυτή που έπρεπε, είχε αποτέλεσμα και πάλι ο "Δικέφαλος" να βρεθεί αρκετά πίσω στο σκορ (27-40). Ο Καιμακόγλου συνέχιζε να κάνει μεγάλη ζημιά και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με 30-45.
Βελτιώθηκε στην άμυνα, αλλά...
Στο τρίτο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" συνέχιζε να είναι τρομερά εύστοχο (31-50 με 7/10 τρίποντα) με τον ΠΑΟΚ από την άλλη να έχει ρεσιτάλ άστοχων σουτ και έτσι η διαφορά να μην μειώνεται. Με καλάθια των Γκόρι και Ράιτ, έγινε το 36-50 και στην συνέχεια δόθηκε κακώς η μπάλα στο "τριφύλλι" (αν και βγήκε έξω από τον Σμιθ) και έτσι το σκορ μετεπειτα διαμορφώθηκε σε 36-53.
Οι διαιτητές σε εκείνο το σημείο με κάποια σφυρίγματα τους ξεσήκωσαν τους φίλους του ΠΑΟΚ, ο οποίος πάντως στην συνέχεια βρέθηκε στο -12 (41-53) κυρίως με όπλο την καλή άμυνα. Ο "Δικέφαλος" μείωσε στους 10 (43-53), αλλά η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (46-59) με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.
Διαδικαστικού χαρακτήρα το τέταρτο δεκάλεπτο
Με τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, η διαφορά ανέβαινε ολοένα και περισσότερο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους +18 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς (46-64). Η κατάσταση δεν άλλαξε στην συνέχεια, η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα (49-66) και ουσιαστικά ο επίλογος του αγώνα είχε γραφτεί από σχετικά νωρίς.
Διαιτητές: Σχοινάς - Παπαπέτρου - Παναγιώτου.
Τα δεκάλεπτα: 11-16, 30-45, 46-59, 60-77
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 6, Στίγκερς 2, Αράπης, Γκορί 14 (2), Ντικούδης 14, Καλαμπόκης 10, Ράιτ 12 (2), Γιαννακίδης, Καλλές, Καλαμπάκας, Λιάπης, Τσακαλέρης 2
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Μπατίστ 7, Λόγκαν 6 (2), Σάτο 8 (1), Π. Καλάθης, Διαμαντίδης 18 (2), Βουγιούκας 10, Ν. Καλάθης 4, Κυρίτσης 2, Σμιθ 6, Καϊμακόγλου 11 (3), Γιασικεβίτσιους 5 (1)
7-6 Διαμαντίδης
Αντιαθλητικό φάουλ του Καλλέ στον Μπατίστ (αρκετά τραβηγμένο το σφύριγμα)
Τέλος ημιχρόνου 30-45
Ο ΠΑΟΚ δεν έχει λύσεις στην επίθεση, αμυντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν καλός και έτσι ο Παναθηναϊκός βρίσκεται λογικά μπροστά με 15 πόντους διαφορά. Πρώτος σκόρερ για τον "Δικέφαλο" ο Γκόρι με 9 πόντους, από την άλλη ο Καιμακόγλου έχει 11 πόντους