Σάββατο 16 Απριλίου 2011

ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρόδου 66-56

Image

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου με 66-56, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους σουτέρ του, Στίγκερς και Δέδα, και παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα στο β΄ μέρος. Η ήττα του Άρη από τον Πανιώνιο τον εδραίωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Για την προτελευταία αγωνιστική λοιπόν  του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Κολοσσό Ρόδου στο Παλατάκι, που δεν είχε την τιμή να υποδεχτεί ούτε σήμερα τους οπαδούς της ομάδας.
Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Δικέφαλο ο οποίος παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να κλέψει μπάλες αλλά και να οδηγήσει τους φιλοξενούμενους σε λάθη. Ο Γκετσέφσκι ήταν το επιθετικό βαρόμετρο της ομάδας και όταν αυτό άρχισε να ενοχλεί δίνοντας στον ΠΑΟΚ μια διαφορά 8 πόντων άρχισαν τα . . .περίεργα! Οι διαιτητές φέτος έχουν βαλθεί να μας τρελάνουν. Με τους παίκτες του Κολοσσού να κάνουν τάκλιν, βήματα αλλά και πολύ σκληρά μαρκαρίσματα, η ομάδα του Σφαιρόπουλου κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αφού είχαν το αλάθητο .

Σ' ένα παιχνίδι που είδαν περίπου 2500 οπαδοί, το διαιτητικό τρίο κατάφερε να ξεσηκώσει τον κόσμο χωρίς λόγο.  Βέβαια τα διαιτητικά λάθη έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα της Ρόδου με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 30 – 32. Ο τρόπος παιχνιδιού της ομάδας του Σφαιρόπουλου βασίστηκε κατά πολύ στις παγίδες που έπαιξαν σε επίθεση και άμυνα και η αλήθεια είναι πως ο ΠΑΟΚ στο 1ο ημίχρονο πιάστηκε αδιάβαστος σε αυτό τον τομέα. Από την άλλη Μάρσαλ και Κρίστμας που υποτίθεται πως αναλαμβάνουν περισσότερους ρόλους επιθετικά ήταν εντελώς εξαφανισμένοι με τον πρώτο να έχει 2 πόντους και τον δεύτερο να είναι άποντος.

Η διακοπή του ημιχρόνου μόνο καλό έκανε στον ΠΑΟΚ ο οποίος μπήκε δυνατά στην επανάληψη. Εξαιρετική άμυνα που κράτησε τους Ροδίτες 3 λεπτά άποντους και τον Στίγκερς σε κέφια, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει ένα σερί 12-2 και να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 10 πόντους 48-38.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο Μαρκόπουλος σίγουρα περίμενε κάποια βοήθεια επιθετικά από τους 2 νέους παίκτες του Δικεφάλου αλλά και τον Μάρσαλ ο οποίος έκανε 2ο σερί κακό παιχνίδι. Τη λύση που περίμενε δε τη βρήκε όμως στα πρόσωπα αυτών.

Ο Δέδας με 3 τρίποντα και οι καλά οργανωμένες επιθέσεις από τον Στίγκερς που ήταν σίγουρα ο καλύτερος για την ομάδα μας, κρατούσαν την πρωτοπορία στο σκορ για τον Δικέφαλο. Διαφορά την οποία η ομάδα μας διατήρησε έως το τέλος κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα. Τελικό σκορ 66 – 56.
Το μεγαλύτερο μείον του παιχνιδιού σίγουρα δεν ήταν η εμφάνιση κάποιου παίκτη αλλά οι άδειες κερκίδες . . .

18-14 Μάρσαλ
Ο Κρίστμας αντικαθιστά τον Αποστολίδη. Ο Αμερικανός εισπράττει "ζεστό" χειροκρότημα" από τον κόσμο
18-16 Γκόλεματς
τέλος περιόδου

2ο Δεκάλεπτο
Πεντάδα ΠΑΟΚ: Στίγκερς, Ντόζιερ, Κρίστμας, Μπούλιαν, Μάρσαλ
*Διακόπτεται το ματς στο 9'.42' για αποδοκιμασίες που ακούγονται από την κερκίδα εις βάρος των διαιτητών

45-36 τρίποντο Στίγκερς
*Απομένουν τρία λεπτά για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να σκοράρει μόνο με τρίποντα

51-44 τρίποντο Δέδας
Ο "Δικέφαλος" σκοράρει για πρώτη φορά στο δεκάλεπτο, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, και πάλι με τρίποντο
51-45 1/2 βολές Παππάς
53-45 Γκετσέφσκι
53-47 Ασημακόπουλος
54-47 1/2 βολές Ντόζιερ
56-47 2/2 βολές Ντόζιερ
56-49 2/2 βολές Παππάς